Druhy uzlů

Druhy uzlů

Pro každého muže je velice důležité naučit se vázat kravatu a sladit ji s košilí a oblekem. Dokonale uvázaná kravata s dolíčkem na uzlu vždy odliší znalce od amatéra či nováčka. A to jak v zaměstnání, tak ve společnosti. Pokud je kravatový uzel uvázaný správně, vypadá skvěle. Ocení to i ženy. Byť se to může zdát k neuvěření, zajímají se ženy o pánskou módu více než muži.

 

Malé kravatové uzly

Menší kravatové uzly mají obvykle trubkovitý tvar. Uzly jsou menší, protože vyžadují méně obalování materiálu na uvázání uzlu. Protože menší uzly nevyžadují dlouhou délku kravaty, jsou oblíbené především u vysokých mužů, kteří mají problém s vázáním velkých uzlů. Díky malému uzlu se pak nemusí obávat, že by jim nedostačovala délka kravaty na sponu opasku, jak předepisuje etiketa.

Menší kravatové uzly se nejlépe hodí ke košilím s úzkým límečkem. Nejen tvar límce je však rozhodujícím faktorem, jaký uzel vybrat. Měli byste zohlednit i složení materiálu, vzor na kravatě a šířku krku. Ne každá kravata se svým vzhledem hodí na uvazání malého uzlu. To však zjistíte až po uvázání kravaty na krku.

Velké kravatové uzly

Pro košile s širokým, italským, límečkem u košile jsou vhodné velké kravatové uzly. Větší velikost uzlu se provádí druhým, či dokonce třetím, obalením uzlu. Proto je u tohoto uzlu důležitá dostatečná délka kravaty. Nejpoužívanějším a nejsymetričtějším uzlem je Windsor Full.

Tvorba důlku v kravatovém uzlu

Dolíčky na kravatách se v posledních letech těší velké popularitě. Přestože jsou populární, není mnoho mužů, kteří uzel s důlky umí uvázat. Proto je vídáme spíše v televizi u moderátorů nebo u politiků než v běžném životě. Tito muži ovšem vázání kravatových uzlů většinou sami neovládají. Jsou v péči profesionálních kostymérů, kteří jim kravaty vybírají a vážou na nich kravatové uzly.

Vytvoření důlku na kravatovém uzlu se provádí v posledním kroku vázání kravaty. Před utažením vytvořte štěrbinu ve středu uzlu posunutím prstu na konečné smyčce. Pak pomalu utáhněte uzel a vysuňte prst. Pokud se vám to podaří, vytvoříte perfektní dolíček na kravatovém uzlu. Ujistěte se, že štěrbina vede napříč celým uzlem. V opačném případě důlek nezůstane na svém místě.

Zajímavost o kravatových uzlech

Zdá se to celkem neuvěřitelné, ale francouzský autor Davide Mosconi zaznamenal ve své knize (Les 188 façons de nouer sa cravate) více než 188 možností vázání kravatového uzlu. A to i s vědomím, že nejdůležitější a nejčastěji užívané jsou 2–3 druhy. Vám se bude hodit znalost alespoň dvou druhů kravatových uzlů. Jeden menší uzel využijete u košil s úzkým límečkem a jeden větší kravatový uzel u širších, italských límečků (žraloků).


Doporučte ostatním

Reklama


Historie kravat

Historie kravat

Historie kravat sahá až do doby třicetileté války (1618-1648), kdy chorvatští žoldáci ve francouzských službách nosili své tradiční a malé, vázané šátky. Tyto šátky jim dávaly na rozloučenou jejich ženy a měly převážně červenou barvu.

Číst více

Druhy uzlů

Druhy uzlů

Pro každého muže je velice důležité naučit se vázat kravatu a sladit ji s košilí a oblekem. Nosit dokonale uvázanou kravatu s dolíčkem na uzlu vždy rozliší profesionála od amatéra či nováčka. A to jak v zaměstnání, tak ve společnosti.

Číst více

Jakou kravatu?

Jakou kravatu?

Jakou kravatu vzít na pracovní pohovor? Oblečení na pracovní pohovor si obléká každý uchazeč o zaměstnání. Jistěže záleží na druhu práce. Jinak se oblékne uchazeč o práci manažera a jinak se oblékne muž, který se hlásí např. o místo vedoucí...

Číst více

Fotografie kravat

Prohlédněte si na fotografiích nespočet barev a vzorů klasických kravat, kravat RETRO, anglických kravat - regat, svatebních kravat a motýlků

[+] Fotografie pánských kravat

Uzel Windsor - VIDEO

Videonávod na vázání nejhezčího kravatového uzlu WINDSOR Full, který je ozdobou každého moderního muže.

[+] Videonávod jak vázat kravatový uzel

Copyright © 2018 Jak vázat kravatu. Všechna práva vyhrazena.

JAK VÁZAT KRAVATU.CZ

Top