Historie kravat

Historie kravat Historie kravat

Historie kravat sahá až do doby třicetileté války (1618–1648), kdy chorvatští žoldáci ve francouzských službách nosili své tradiční, malé vázané šátky. Tyto šátky byly většinou červené a dávaly jim je na rozloučenou jejich ženy. Doplněk vzbudil zájem Pařížanů a byl pojmenován po francouzském slovu Chorvaté, les Croates. Postupně se toto slovo upravovalo až na dnešní la cravate, tedy kravata v českém překladu.

Nová část oblečení se stala módním hitem v Evropě, kde muži i ženy nosili kusy látky obtočené kolem krku. Ke konci 17. století už muži nosili kravaty z krajky. Vázání bylo tak náročné, že vyžadovalo velké úsilí i čas, aby kravata vypadala úhledně. Chcete vědět více? Tak čtěte dále.

Vývoj kravaty od 18. století

Tvar a způsob vázání kravaty procházel vývojem i nadále. V roce 1715 vznikl další druh kravaty nazvaný Stocks. Tato kravata byla zpočátku jen malým kouskem bavlny složeným do úzkého pásu a několikrát obtočeným kolem límce košile. Zezadu byla zajištěná kolíčkem.

Od roku 1860, v době průmyslové revoluce, bylo potřeba vytvořit jednoduchou vázanku, která by byla uvázána rychle a elegantně. V té době také vznikla první moderní kravata, jak ji v různých obměnách nosí milióny mužů dodnes. Kravata měla podobu dlouhé a tenké stuhy s kravatovým uzlem, který bylo možno uvázat jednoduše a rychle.

Změny vzhledu kravaty ve 20. století

Vázání kravat

Před druhou světovou válkou se nosily kravaty o hodně kratší, než jsou dnes. Délka kravaty byla uzpůsobena především délce kalhot. Pas kalhot v té době sahal až po břicho, a proto musela kravata svou délkou ustoupit. Kolem roku 1944 se začaly kravaty vyrábět širší a odvážnější. Byl to začátek období, které dostalo u kravat název Bold Look vazba. Tyto kravaty měly původ u navrátivších se vojáků z války, kteří se chtěli co nejvíce odlišit od vojenské uniformity. Kravaty tehdy dosahovaly šíře 13 cm při délce 120 cm a byly na nich užívány vzory art deco, lovecké scény, scénické fotografie, tropická témata, a dokonce i dívčí obrazy.

Vzory Bold Look vydržely až do roku 1951, kdy byl představen vzor Mr. T, jak jej nazval časopis pánský módní časopis Esquire. Byl to nový styl, který se vyznačoval zúženými obleky, štíhlejšími klopami a menšími klobouky. Spolu se zužováním pánského oděvu zeštíhlely i kravaty. Z šíře 7,6 cm v roce 1953 až po 2,5 cm v polovině 60. let. Délka kravat se protáhla na 130 cm, protože muži začali nosit kalhoty s nižším pasem. I po roce 1950 se nadále užívaly barevné vzory, ale umírněnější, než byly ty poválečné. Populární byly i geometrické tvary a diagonální pruhy.

60. léta se vyznačovala přílivem uměním ovlivněných pop art vzorů. Nevázanost stylu konce 60. let a počátku 70. let se postupně dostávala k umírněnějším vzorům kravat. Kravaty se začaly opět vracet do svých původních šířek 11 cm. Začaly se prodávat spolu s košilemi a designéři experimentovali i s odvážnějšími barvami. V 80. letech se staly módními užší uzly u kravat. Šířka kravaty se opět zmenšila na necelé čtyři centimetry, ale pro společenský standard byl typičtější rozměr okolo osmi centimetrů. V 90. letech se kravata opět svým rozměrem malinko rozšířila. Kravaty byly vyráběny z netradičních materiálů a zdobené nezvyklými designovými prvky. Jednalo se o vzory kreslených postaviček, komerčních produktů a materiály jako jsou plasty nebo dřevo. Během tohoto období se díky níže šitému pasu u kalhot prodloužila délka kravaty na 140 cm.

Současnost pánských kravat

Na začátku 21. století se kravaty dostaly svou šířkou na rozměr 8,9 až 9,5 cm se širokou škálou vzorů a barev. Od tradičních pruhů, přes abstraktní prvky, až po tematické vzory. V současné době se délka kravat šije od 117 do 152 cm, při šířce 9,5 cm. Podívejte se na fotografie se vzory současných, moderních kravat. Mezi mladšími muži a muži vyznávajícími poslední trendy světové módy se ujal retro styl 60. let v podobě úzké kravaty, která dostala název RETRO nebo také SLIM. Podívejte se, jak vypadají kravaty RETRO SLIM. Barevnost kravat je rozličná, ladí se ke košili a nejoblíbenějšími vzory jsou svislé s kontrastními pruhy.

Tip pro vás

Zajímáte se o historii pánské módy? Přečtěte si také článek Historie pánské košile – kdy a jak vznikla a rozšíříte si své znalosti i ve světě pánských košil.


Doporučte ostatním

Reklama


Historie kravat

Historie kravat

Historie kravat sahá až do doby třicetileté války (1618-1648), kdy chorvatští žoldáci ve francouzských službách nosili své tradiční a malé, vázané šátky. Tyto šátky jim dávaly na rozloučenou jejich ženy a měly převážně červenou barvu.

Číst více

Druhy uzlů

Druhy uzlů

Pro každého muže je velice důležité naučit se vázat kravatu a sladit ji s košilí a oblekem. Nosit dokonale uvázanou kravatu s dolíčkem na uzlu vždy rozliší profesionála od amatéra či nováčka. A to jak v zaměstnání, tak ve společnosti.

Číst více

Jakou kravatu?

Jakou kravatu?

Jakou kravatu vzít na pracovní pohovor? Oblečení na pracovní pohovor si obléká každý uchazeč o zaměstnání. Jistěže záleží na druhu práce. Jinak se oblékne uchazeč o práci manažera a jinak se oblékne muž, který se hlásí např. o místo vedoucí...

Číst více

Fotografie kravat

Prohlédněte si na fotografiích nespočet barev a vzorů klasických kravat, kravat RETRO, anglických kravat - regat, svatebních kravat a motýlků

[+] Fotografie pánských kravat

Uzel Windsor - VIDEO

Videonávod na vázání nejhezčího kravatového uzlu WINDSOR Full, který je ozdobou každého moderního muže.

[+] Videonávod jak vázat kravatový uzel

Copyright © 2018 Jak vázat kravatu. Všechna práva vyhrazena.

JAK VÁZAT KRAVATU.CZ

Top